LOADING...

2023-12-19

Odsłonięcie Kurtyny Kobiet w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie

17 grudnia br., w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – odsłonięcie unikatowej kurtyny teatralnej, znanej jako Kurtyna Kobiet. To niezwykłe dzieło sztuki powstało wyłącznie dzięki talentowi i determinacji kobiet, które pochodzą z Gminy Korycin.

Kurtyna Kobiet została stworzona metodą dwuosnowową przez utalentowane tkaczki: Panią Bernardę Rość z Szaciłówki oraz Panią Lucynę Kędzierską z Wasilkowa. Przy pracach brała udział również córka Pani Bernardy, Magdalena Waszczeniuk. Całe dzieło powstawało przez ponad rok, nitka po nitce, na tradycyjnych krosnach. To niezwykłe przedsięwzięcie udało się zrealizować w zaledwie rok, mimo pierwotnych planów przewidujących dwuletni proces twórczy.

Dyrektor Teatru Krakowskiego, Krzysztof Głuchowski, określił Kurtynę Kobiet jako “arras” – dzieło sztuki w tkaninie. Na kurtynie znajdują się 130 imion i nazwisk wybitnych kobiet zasłużonych dla Krakowa. Dodatkowo, złotymi nićmi zostały wyhaftowane postacie kobiet przez krakowskie hafciarki.

To szczególne odsłonięcie Kurtyny Kobiet w Teatrze im. J. Słowackiego ma nie tylko wymiar artystyczny, ale również symboliczny. Gmina Korycin, skąd pochodzą twórczynie kurtyny, wnosząc swój wkład w ten projekt, zdobiła jedno z najbardziej prestiżowych teatrów w Europie. Jest to trzecia kurtyna w historii tego teatru, a jej stworzenie doskonale wpisuje się w tradycję, jednocześnie stanowiąc nowoczesny wyraz potęgi artystycznego dziedzictwa kobiet.

W uroczystości odsłonięcia wzięła udział Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, Katarzyna Sadowska. Jej obecność była wyrazem uznania dla artystek i reprezentowała Gminę Korycin w trakcie tego wyjątkowego wydarzenia. Przed premierą, goście mieli okazję zwiedzić teatr i wysłuchać opowieści od samego dyrektora teatru, Krzysztofa Głuchowskiego. To historyczne wydarzenie wpisuje się w bogatą kulturalną tradycję Gminy Korycin, jednocześnie stanowiąc inspirujący symbol siły i determinacji kobiet w sztuce.

źródło: facebook.pl

 

Poprzedni Post

Sukcesem Zakończona Przebudowa i Rozbudowa Drogi Gminnej w Krukowszczyźnie

Następny Post

Plac Bitwy Niemeńskiej w Sokółce – Projekt Zakończony Pomyślnie

post-bars

Zostaw Komentarz