LOADING...

2024-01-02

Konserwacja Zabytkowej Chrzcielnicy

Gmina Korycin zrealizowała kolejny projekt przywracania dawnej świetności lokalnym zabytkom. Tym razem objęła gruntowną konserwację marmurowej chrzcielnicy z 1794 roku, będącej cennym wyposażeniem Kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi w miejscowości Bombel. Inwestycję warte 24 tysiące złotych sfinansowano ze środków gminnych.

Celem prac konserwatorskich było przywrócenie pierwotnej formy chrzcielnicy oraz jej ochrona przed dalszym procesem degradacji. W ramach projektu odkuto nowy trzon z marmuru ze złoża Sławniowice, które znajduje się niedaleko granicy z Czechami. Kamień pozyskano bezpośrednio z kamieniołomu, a prace rekonstrukcyjne zostały powierzone lokalnemu kamieniarzowi z Dolnego Śląska.

Podczas prac konserwatorskich dokonano uzupełnienia ubytków w marmurze, korzystając z żywic i kamieni naturalnych. Cynową nakrywę oczyszczono z zanieczyszczeń, a jej powierzchnię zabezpieczono woskiem. Ponadto, wyczyszczono i zabezpieczono antykorozyjną powłoką stalowy stelaż, a także dokonano naprawy kółek.

Zadanie realizowano przy współpracy z pracownią “Firma Sztuki Piękne Karolina Tałuć” z Nowodworców, która specjalizuje się w konserwacji i renowacji dzieł sztuki oraz zabytków.

Chrzcielnica to nie tylko element wyposażenia kościoła, ale także świadek historii i tradycji miejscowej społeczności. Dzięki staranności i zaangażowaniu gminy Korycin, ten cenny zabytek odzyskał swoją pierwotną świetność, a mieszkańcy będą mieli okazję podziwiać go przez kolejne pokolenia. Inwestycja ta to także dowód na troskę o dziedzictwo kulturowe Ziemi Korycińskiej oraz jej chęć zachowania i pielęgnowania bogatej historii.

źródło: facebook.pl

 

Poprzedni Post

Nowy Sprzęt dla OSP Sidra i OSP Jacowlany

Następny Post

Odwiedziny Duszpasterskie 2024

post-bars

Zostaw Komentarz