LOADING...

Przekazanie Defibrylatora AED w Dąbrowie Białostockiej

 

Defibrylator AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) to urządzenie, które może stanowić różnicę między życiem a śmiercią w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia. W Polsce rocznie około 160 tysięcy osób umiera w wyniku nagłego zatrzymania akcji serca, a właściwe użycie defibrylatora może zwiększyć szanse na przeżycie nawet do 70%. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z tego urządzenia.

Wprowadzenie do AED

Defibrylator AED to specjalistyczne urządzenie używane w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, które może być spowodowane migotaniem komór lub nieregularnym rytmem serca. Urządzenie to jest kluczowe, gdyż może dostarczyć impuls elektryczny, przywracając regularny rytm serca.

Dlaczego AED jest Tak Istotny?

W Polsce nagłe zatrzymanie akcji serca stanowi poważny problem zdrowotny. AED jest nieocenionym narzędziem, które pomaga w przywracaniu krążenia i ratowaniu życia. Statystyki potwierdzają, że skuteczność resuscytacji z użyciem AED jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych metod. Warto zauważyć, że AED jest dostępny publicznie i może być używany przez osoby bez specjalistycznego szkolenia medycznego.

Jak Prawidłowo Używać Defibrylatora AED?

 1. Zabezpiecz Miejsce i Pacjenta:
  • Upewnij się, że miejsce jest bezpieczne dla ciebie i pacjenta, eliminując ewentualne zagrożenia.
  • Sprawdź, czy pacjent nie oddycha i nie ma normalnego rytmu serca.
 2. Wezwij Pomoc Medyczną:
  • Natychmiast wezwij pomoc medyczną lub upewnij się, że ktoś inny to zrobi. Czas jest kluczowy w przypadku zatrzymania krążenia.
 3. Znajdź Defibrylator AED:
  • Jeśli jest dostępny, znajdź najbliższy defibrylator AED, zlokalizowany często w miejscach publicznych, takich jak lotniska, centra handlowe czy place zabaw.
 4. Włącz Defibrylator AED:
  • Po otwarciu defibrylatora AED włącz go, naciskając przycisk zasilania. Urządzenie samo prowadzi cię przez proces i dostarcza instrukcje głosowe lub wizualne.
 5. Przygotuj Pacjenta:
  • Upewnij się, że klatka piersiowa pacjenta jest sucha i odsłonięta. Jeśli skóra jest mokra, wytrzyj ją na sucho.
 6. Umieść Elektrody:
  • Zdejmij opakowanie z elektrod i umieść je zgodnie z instrukcjami na urządzeniu.
 7. Stop!:
  • Po umieszczeniu elektrod, defibrylator AED oceni rytm serca pacjenta. Upewnij się, że nikt nie dotyka pacjenta, gdy urządzenie analizuje rytm.
 8. Rozpocznij Proces Defibrylacji:
  • Jeśli defibrylator AED rozpozna niestabilny rytm serca lub migotanie komór, dostarczy impuls elektryczny.
 9. Kontynuuj Resuscytację:
  • Po dostarczeniu defibrylacji kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z aktualnymi wytycznymi.

Kiedy Użyć Defibrylatora AED?

Defibrylator AED należy użyć w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia związanego z migotaniem komór lub nieregularnym rytmem serca. Najważniejsze sytuacje to:

 • Zatrzymanie krążenia: Gdy ktoś nagle przestaje oddychać i nie ma normalnego rytmu serca, należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i użyć defibrylatora AED, bez względu na to, czy jest to model automatyczny czy półautomatyczny.
 • Utrata przytomności bez normalnego oddechu: Jeśli ktoś jest nieprzytomny i nie oddycha normalnie, użyj defibrylatora AED po wezwaniu pomocy medycznej.
 • Po wezwaniu pomocy medycznej: Gdy pomoc medyczna została wezwana, użyj defibrylatora AED tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie

Defibrylator AED to kluczowe narzędzie w ratowaniu życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Ważne jest, aby znać procedury jego użycia, a także regularnie sprawdzać i konserwować urządzenie. Prawidłowe wykorzystanie AED, wezwanie pomocy medycznej i skuteczne prowadzenie resuscytacji mogą zdecydowanie poprawić szanse na przeżycie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia. Pamiętaj, że defibrylator AED jest dostępny publicznie i może być używany przez osoby bez specjalistycznego wykształcenia medycznego. Dzięki niemu każdy może być bohaterem, ratując życie bliskiego czy przypadkowego człowieka w sytuacji awaryjnej.

 

źródło: dabrowa-bial.pl , bhp-center.pl

 

Poprzedni Post

St. Bryg. Grzegorz Lisowski Nowym Komendantem Wojewódzkim PSP na Podlasiu

Następny Post

Obwieszczenie BRG.6733.05.2023 z dnia 03.01.2024 r.

post-bars

Zostaw Komentarz