LOADING...

2024-01-12

Ochrona Zwierząt Zimą: Apel o Empatię i Edukację

 

Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, szczególnie dla tych, które są pozostawione same sobie na uwięzi. Zimowe warunki atmosferyczne, takie jak ujemne temperatury, opady śniegu i lód, stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt, które nie mają dostępu do ciepłego schronienia i odpowiedniej opieki.

Niestety, niewiedza, bezmyślność, oraz brak empatii ze strony opiekunów zwierząt często prowadzą do zaniedbań i cierpienia zwierząt. Edukacja na temat poprawnych warunków utrzymywania zwierząt oraz społeczne potępienie zaniedbań są kluczowe dla zmiany sytuacji.

Jeśli masz zwierzę, które przebywa na zewnątrz, pamiętaj o jego bezpieczeństwie. Zapewnij mu ciepłe schronienie, które chroni przed wiatrem i zimnem. Jeśli pies przebywa w budzie, upewnij się, że jest szczelna i ocieplona, na przykład za pomocą styropianu czy płyty OSB. Warto również umieścić budę na palecie, aby odizolować ją od zimnego podłoża. Wnętrze budy należy wyłożyć słomą, która skutecznie izoluje od zimna.

Zaniedbywanie zwierząt to naruszenie ich praw. Niezapewnienie odpowiedniego schronienia oraz stałego dostępu do zdatnej do picia wody jest uznawane za wykroczenie (zgodnie z art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Stałe utrzymywanie zwierzęcia w warunkach zagrażających jego zdrowiu lub życiu jest przestępstwem znęcania się nad zwierzęciem i podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

Dodatkowo, trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, naruszając ich integralność cielesną lub zdrowie, stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

W przypadku, gdy widzisz, że zwierzę doświadcza krzywdy, zachęcamy do podjęcia działań. Porozmawiaj z opiekunem, udostępnij informacje dalej, a w razie konieczności skontaktuj się z lokalnymi organizacjami ochrony zwierząt lub zwróć się o pomoc do Policji.

Pamiętajmy, że zwierzęta mają swoje prawa, a ich dobrostan zależy od naszej odpowiedzialności i empatii. Link do kampanii “TO WSTYD! ZWIERZĘ CZUJE TAK JAK TY!”: YouTube

Poprzedni Post

Obwieszczenie Wojewody Podlaskiego o kwalifikacji wojskowej 2024

Następny Post

Rozpoczęcie Procedury Powołania Miejskiej Rady Seniorów w Sokółce Drugiej Kadencji

post-bars

Zostaw Komentarz